Zeytinyağlı İmam Bayıldı

Sofralarınızda lezzet şöleni yaratmaya ne dersiniz? Ülkemizde patlıcan en çok tüketilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Patlıcan ile yapılan Türk mutfağının önemli lezzetlerinden birisi olan imam bayıldı, rivayetlere konu olmuş muhteşem lezzetini Porsi10’un tecrübeli şefleri sizlere özel hazırladı.

İmam bayıldı ismi ile dikkat çeken tadı ile damaklarda şölen yaşatan bir lezzetimizdir. Rivayete göre eski dönemde bulunan bir imam, karısının yaptığı bu yemeği ilk kez yediği zaman lezzetinden dolayı bayılmıştır. Başka bir rivayete göre ise eski zamanlarda imamın birisi, maddi durumu iyi, zengin bir zeytinyağı tüccarının kızı ile evlenmiş. Zeytinyağı tüccarının kızı çeyiz olarak bol miktarda kaliteli zeytinyağı getirmiş. Eşinin patlıcanın içine domates ve soğan ekleyerek zeytinyağı ile yaptığı bu yemeği 13. günde imam yemek masasında göremeyince zeytinyağının bittiğini düşünüp üzüntüsünden bayılmıştır. Hikâyelerle, rivayetlerle lezzeti dilden dile dolaşan Türk mutfağının önemli lezzetlerinden imam bayıldıyı Porsi10 güvencesiyle keyifle sofralarınızda yer verebilirsiniz.

İmam bayıldı, Osmanlı mutfağının ünlü bir yemeğidir ve günümüz Türk mutfağının sevgilisidir.

Ana yemek veya garnitür olarak sıcak veya soğuk olarak servis edilebilen imam bayıldıyı yediğinizde sizde tadına doyamayacaksınız. Patlıcanların ortasına ekmek batırarak yemeyi seviyorsanız Porsi10 imam bayıldıyı mutlaka denemelisiniz.

Enerji ve Besin Öğeleri 100 g için
Enerjı kj /kcal 373/89
Yağ (g)6,3
-Doymuş Yağ (g)0,6
Karbonhidrat (g)5,1
-Şekerler (g)3,4
Lif (g)3,1
Protein (g)1,4
Tuz (g)1

İçindekiler

Patlıcan, Domates, Çarliston Biber, Kuru Soğan, Ayçiçek Yağı, Tuz, Domates Salçası, Karabiber, Kırmızı Pul Biber, Sarımsak

Tags:


error: Content is protected !!