Rus Salatası

Küp küp doğranmış patates ve diğer sebzelerin mayonezle karıştırılmasıyla yapılan Rus salatası, lezzetli mi lezzetli bir mezedir. İsterseniz soğuk sandviçlerin içine, isterseniz 5 çaylarının ve arkadaş buluşmalarının yanına, isterseniz akşam yemeklerinin yanına meze olarak sunabilirsiniz.

Genellikle Amerikan salatası ile karıştırılır fakat aynı değildir. Peki bu salatanın ismi neden Rus salatası dersiniz?

1860’lı yıllarda Moskova merkezli Hermitage Restaurant’ın sahibi olan Fransız asıllı aşçı Lucien Olivier tarafından icat edilmiştir. Hatta aşçı ölene kadar tarifi sır gibi saklanmış bir salatadır. Rusça ve Almanca gibi bazı dillerde hala Olivier Salatası olarak bilinmektedir. Moskova’da icat edilmiş olması nedeniyle ismine “Rus salatası” denilmiştir. Türkiye’ye ise 19. yüzyılda ulaşmış ve o günden bugüne beğenilerek sofralarımızı süslemiştir.

Davet masalarınızda soğuk meze olarak servis edeceğiniz, et yemeklerinizin yanına eşlik edecek küçükten büyüğe herkesin favori salatasıdır. Özel günlerinizin ve ikramlıklarınızın yanına yakışacak en iyi garnitürdür.

Kalite standartları çerçevesinde hijyenik koşullarda Porsi10 mutfaklarında usta şeflerimiz tarafından hazırlanan Rus salatasını birçok yemeğin yanında veya makarna ve kumpirle de çay saatlerinizde tercih edebilirsiniz.

Enerji ve Besin Ögeleri 100 g için
Enerjı kj/kcal1130 / 270
Yağ (g)23,2
Doymuş Yağ (g)0
Karbonhidrat (g)12,6
Şekerler (g)0,9
Lif (g)1,6
Protein (g)1,8
Tuz (g)0,5

İçindekiler

Patates, Mayonez[Su, Ayçiçek Yağı, Modifiye Mısır Nişastası, Şeker, Sirke, Pastörize Yumurta Sarısı, Tuz, Kıvam Arttırıcı (Ksantan-guar-tara Gam), Aroma Verici , Koruyucu (Potasyum Sorbat-sodyum Benzoat), Asitlik Düzenleyici (Sitrik Asit), Antioksidan (Edta), Renklendirici (Beta Karoten) ], Havuç, Bezelye, Kornişon Turşu [Salatalık, Su, Tuz, Sirke, Asetik Asit ( E260 ) Sertleştirici Kalsiyum Klorür (E509), Koruyucu Potasyum Sorbat (E202)]

Tags:


error: Content is protected !!